דף הבית מי אנחנו ?איך להגיע מידע מקצועי מלאי תוכים בחווה מזון כלובי מגדלים אביזרים פוסטרים מבצעים צרו קשר


מבוא  מטרות הגידול  גנטיקה  תזונה  פרק מסכם  מילון מושגים

פרק ראשון - מבוא

הספר הזה מתמחה בגידול כנרים. כבר קיים המון ספרות בנושא זה. זה התחיל לפני 500 שנה ומופיע בהרבה שפות. אפשר להקדיש את כל חייך במחקר החומר הכתוב, אבל זה מיותר.

בספר הזה יש פרק לכל שלב. עליך לעבור על תהליך גידול הכנר והגדלת הגוזלים. הדגש יהיה על דברים שאתה יכול לעשות כדי לשפר את הטבע דרך תזונה, גידול זוגות בכלובים, טיפוח, ושיטות אחרות שנופלים תחת ההגדרה – גידול ציפורים (Aviculture).

הכנר שכולנו מכירים היא ציפור מתורבתת. קודמיה באו מאי כנרים, מדרה והאזורים - איים באוקיאנוס האטלנטי המזרחי שאינם רחוקים מחופי צפון אפריקה, ספרד, ופורטוגל. עדיין ניתן למצא כנרים בבר אבל אין לזה משמעות למגדל המודרני. הכנר קיבל את שמו משמו האי כנרים. היום אנחנו מתייחסים לגוון מסוים של צהוב כצהוב כנר, הצהוב אינו צבעו של כנר אלא פיתוח מאוחר יותר בשבי. צהוב זה רק אחד בתוך המון סוגים וצבעים שמגדלים מכירים ומטפחים היום.

לימוד גנטיקת צבעים כל כך מתוחכם והאפשרויות כה רבות ומסובכות...

שדרוש ספרים שלמים לטפל בנושא הזה. כאן תמצא רק את הבסיס לעזור לך להתחיל.

כנרים אדומים הם באופנה ביום, גוונים שונים של אדום קיימים ומשפרים את צבעם על ידי תוספת צבע לאוכל, עוד נושא לספר שלם. בסוף הספר יש הסבר מוסגים משפת המגדלים.

איך להתחיל

4 דברים מותרים ואסורים.

אל תקנה את הציפור הראשון/ה שאתה רואה.
אל תקנה את הכלוב הראשון שאתה רואה.
אל תקנה את מה שאתה לא יכול להרשות לעצמם לאבד..
אל תקנה כל פטנט בקטלוג או חנות עד שאתה בטוח שזה יעזור לך.
תלך לתערוכות, תצטרף לאיגוד, ותקרא כמה שאתה יכול. תחזיק כמה ציפורים זולים לפחות לחודש במקום, איפה שאתה מתכוון להקים את חדר הגידול שלך. תבדוק איך הן מסתדרות. האם רעש, אורות, או טורפים מפריעים להן בלילה? האם זה לח או פרוץ לרוחות?

תתחיל לאט. אל תתחיל עם יותר מ-6 זוגות בעונה הראשונה. . תעבוד לפי שיטה מוכחת לפחות לעונה אחד. תהיה צנוע, תדע שאחרי 400 שנה לא חסר שיטות טובות. אל תמציא את הגלגל מחדש בשנה הראשונה של גידול כנרים. מדובר בהתחייבות לטווח ארוך. יהיו לך מספיק הזדמנויות לעשות שיפורים לאחר לימוד הבסיס.

אקלים

כנרים הן עמידות. למרות שמקורם איים אטלנטיים עם מזג אוויר נוח, גידלו אותם לפחות 400 שנה בכלובים בכל מיני תנאי אקלים. הם התרגלו לדרכי תרבות ומלווים את בני אדם לכל מקום.

מצב מוקצן זה ציפורים באנגליה שלקחו בתוך מכרות הפחם כדי להזהיר את הכורים נגד גזים רעליים.

הכנרים רגישים לגזים רעליים, ומתי הם התנהגו כשיכורים, בעליהם ידעו שהיגיע הזמן לברוח למעלה. תוכל למצוא כנרים במשרדים, בתים, ואף באוניות. הציפור המחמד העמידה מוחזקת בכל רחבי העולם. בלי הרבה טיפול מיוחד הן שורדות, ובלי הרבה מאמץ מצד המגדל, הן מתרבות.

אם אתה רוצה שיתרבו, איזה סביבה חייבים לתת להם? תשמור את המעלות בממוצע מעל
ºC5 ומתחת ל- ºC21. כפור מדי פעם לא מפריע לכנר בריא, אבל כדי שידגרו צריך לשמור את החדר על C º14 עם סטייה C º10 למטה או למעלה. שמור על כלוב יבש. רצפה רטובה או מקלות עמידה לחות יחלשו ציפורים בריאות. אל תבלבל את הצורך להתרחץ עם הצורך למקום יבש. הציפורים נהנות מאמבטיה יומית. אבל צריך לאפשר להן להתייבש לגמרי ובמהירות.

הכנר הכלוא אוהב מה שכולנו אוהבים, מזג אוויר נוח ובית יבש. לכנר יהיה נוח אם תוכל להקציב מרתף או חדר בביתך לגידול כנרים.

כלובי תעופה (ווליירים) וחדרי גידול

כאן כדאי לציין כמה הגדרות. וולייר זה כלוב גדול מאוד להחזקת ציפורים. זה צריך להיות מספיק גדול לאפשר לבן אדם להיכנס פנימה. כנגד. כלוב ציפורים הוא קטן ולרוב אפשר להזיז אותו ידני ממקום למקום. לגדל כנרים צריך כמה כלובי גידול בחדר גידול. חדר גידול אינו "וולייר" – המטרה המרכזי שלו זה לייצר סביבה לציפורים הכלואות, שבדרך כלל לא עפות בתוך החדר.

דבר חשוב לדעת זה שהכנרים מתרבים בקלות, והזכרים מזדווגים המון, אולי בגלל שהם שרים כה יפה... לגדל כנרים צריך ללמוד חוקים שאינם תופסים לגבי כנרים בטבע. לדוגמא: צריך לזווג כנר עם כתר לכנר בלי כתר שאחד מההורים שלו היה עם כתר. לבנים מסוימים מזווגים לצהובים, צהובים צריכים לזווג לציפורים עם נוצות גסות, וכו'. קיימים סיבות טובות לחוקים אלו, אבל כנר חם יכול להתעלם מהכתוב בספר עם תוצאות גרועות.

אז איך להשתמש ב"וולייר"? ציפורים צעירות, שעדיין לא ברור איזה מין הן יכולות להתפתח לכמה חדשים עם מאמץ מינימלי. יותר קל להאכיל 50 ציפורים מצלחת אחד מהרבה צלחות לכלובים קטנים. גם חוסכים מקום- אפשר להחזיק יותר ציפורים מאותו מין ביחד עד עונת הדיגור.

מגרעת אחד להחזקת כנרים ב"וולייר" היא שקשה להרגיל אותן לכלובי תערוכה אחרי שהן רגילות לכלובי תעופה. קח בחשבון שכנרים כגידול מתורבת רב שנים מסתדרים טוב בכלובים.

אם אתה מתחיל בלי כלוב, ההתחלה הכי טובה היא לבנות חדר גידול ולהכניס בה כמה כלובי זיווג שאתה יכול להרשות לעצמך. תשאיר מקום לעצמך, אור, חום, אוויר צח, ואחסון אוכל. כיור בקרבה עם מים קרים וחמים זה הדבר הכי חשוב.

כאשר אתה מתכנן תמיד תזכור שצריך מים – גם לכלובי תעופה וגם לכלובי זיווג. תבחר קיר אחד פנוי לכלובי רבייה, תכנן כלובים סטנדרטים – כולם אותו גדול בסגנון – כדי שתוכל להחליף חלקים. תצבע את חלקי העץ לבן עם צבע בלי עופרת שניתן לשתוף. תמקם את הכלובים הנמוכים מספיק גבוה שתוכל לראות בתוכם בלי הרבה מאמץ – גם תדאג שאפשר להגיע לכלובים הגבוהים בלי סולם. תמקם את האורות כדי להעיר את כל הכלובים בלי לבשל את הציפורים. יש מגדלים שמעדיפים מנורות רגילות ויש כאילו שמעדיפים פלורוסנט. אור יום זה הכי טוב. 13 שעות שמש ביום עם שעה של שחר בבוקר ועוד שעה של אור זריחה בערב יגרום להתחלת מחזור הדגירה. אור שנדלק או נכבה בפתאומיות אינו הרגל בריא. הציפורים מצליחים יותר עם אור שמחקה את הטבע.

אפשר להחזיק כנרים ביחד עם פינקים כמו זברה ובנגליז. אף פעם אל תגדל תוכונים באותו חדר עם כנרים. תוכונים זזים בלילה ומאכילים את הגוזלים שלהם. הרעש יכול להפריע לכנרים, ויכול לגרום לעזיבת הקן. ובכן החוק פה זה לשים כנרים לזיווג לבד. ברגע שהנקבה מופרת היא יכולה לדגור לבד ולגדל את גוזליה בלי עזרה. בכל מצב הנקבה מסתדרת טוב מאוד לבדה. יותר מאוחר נראה איך אפשר לנצל את הזכר בטיפול בגוזלים, אבל אפשר בלעדיו.

כלובים

אל תנסה לשפר את הכלוב המקובל לגידול – עד שעברת עונה איתו. רוב המגדלים המנוסים והמצליחים משתמשים בכלובים מוכנים או פרונטים סטדרטיים. צריך גם מחיצה שאפשר להוציא. בנוסף צריך כלים לאוכל, מים, ואמבטיה, ומקום בצד לסל התלה. תכנן מספיק כלובים לעונה. אם תתחיל את העונה עם זכר אחד ושתי נקבות, בתוך העונה הראשונה תדאג למספיק כלובים להחזיק אותם. הכלוב יכול להיות עם פרונט של רשת ברזל ושאר השטח מעץ. מגירה יעזור כדי לשמור על הנקיון. אל תשאיר סדקים לקרצניות וטפילים להתחבא.

סיבה חשובה לכלובים אחידים היא הקלות בהזיזה, אם תרצה, בעתיד. מאוד נוח להשאיר אפשרות להזיז שני כלובים בלי להפריע לכלובים אחרים. אם הריהוט דומה בכל חדר הגידול אתה יכול להעביר קן בשימוש לכלוב אחר בלי שהנקבה תרגיש בהבדל.

כאשר הכלובים עומדים על מדף ביחד אתה יכול ליצר כלוב גדול על ידי שליפת המחיצות. זה ייתן לך מקום להחזיק צעירים או נקבות עודפות אם אינך אוהב את הרעיון של כלוב תעופה.


 

תוכים
גולדיאן פינק
כנרים

דף הבית | מי אנחנו | ?איך להגיע | מידע מקצועי | מלאי תוכים בחווה | מזון | כלובי מגדלים | אביזרים | פוסטרים | מבצעים | צרו קשר

 

ציפורי ציפורי, חוות התוכים של מאיר קרוט, מושב ציפורי.
התוכייה פתוחה בימים: א' - ה' : 19:00 - 9:00
                                      
ו' : 15:00 - 9:00

 

 טלפון: 6555372 - 04, פלאפון: 3387582 - 052.

 

*בשבת חוות התוכים סגורה.